Artykuł sponsorowany

Jakie są warunki otrzymania aparatu słuchowego na NFZ?

Jakie są warunki otrzymania aparatu słuchowego na NFZ?

Aparaty słuchowe to niezbędne urządzenia dla wielu osób z zaburzeniami słuchu, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu. W Polsce, istnieje możliwość otrzymania aparatu słuchowego na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W artykule przedstawiamy, jakie są otrzymania aparatu słuchowego na NFZ, jak przebiega proces jego uzyskania oraz jakie są kryteria wyboru i dopasowania urządzenia.

Kwalifikacja do otrzymania aparatu słuchowego na NFZ

Aby zakwalifikować się do otrzymania aparatu słuchowego na NFZ, należy spełnić określone kryteria. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie orzeczenia lekarskiego o stopniu utraty słuchu oraz skierowania od lekarza specjalisty audiologa lub otolaryngologa. Ponadto, pacjent musi być ubezpieczony w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nie może posiadać innego aparatu słuchowego zakupionego na koszt NFZ w ciągu ostatnich 5 lat. Warto również pamiętać, że decyzję o przyznaniu aparatu podejmuje lekarz specjalista, który ocenia indywidualne potrzeby pacjenta.

Proces uzyskania aparatu słuchowego na NFZ

Proces uzyskania aparatu słuchowego na NFZ składa się z kilku etapów. Po otrzymaniu skierowania od lekarza specjalisty, pacjent zgłasza się do wybranego przez siebie ośrodka protetyki słuchu, który ma podpisaną umowę z NFZ. Następnie przeprowadzane są badania audiologiczne, mające na celu ocenę stopnia utraty słuchu oraz wybór odpowiedniego aparatu. Po wyborze urządzenia, specjalista dobiera i dopasowuje aparat do potrzeb pacjenta oraz udziela instrukcji dotyczących jego użytkowania. Cały proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od dostępności terminów w ośrodkach protetyki słuchu.

Rodzaje aparatów słuchowych na NFZ

NFZ finansuje różne rodzaje aparatów słuchowych, które są dostosowane do potrzeb pacjentów. Wśród nich znajdują się aparaty zauszne (BTE), które są umieszczane za uchem oraz aparaty do ucha (ITE), które są umieszczone wewnątrz ucha. Wybór odpowiedniego aparatu zależy od stopnia utraty słuchu, wieku pacjenta oraz indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że aparaty słuchowe NFZ w Sulęcinie mogą mieć ograniczoną funkcjonalność w porównaniu z tymi dostępnymi na rynku komercyjnym. Dlatego też, niektórzy pacjenci decydują się na dokupienie dodatkowych funkcji lub wybór aparatu słuchowego spoza oferty NFZ, pokrywając część kosztów z własnej kieszeni.