Artykuł sponsorowany

Jakie gatunki palm są mrozoodporne?

Jakie gatunki palm są mrozoodporne?

Chociaż palmy kojarzą się głównie z tropikalnym klimatem, niektóre z nich doskonale radzą sobie w chłodniejszych warunkach. Dzięki temu możemy cieszyć się egzotycznym akcentem w naszym ogrodzie, nawet w Polsce. Warto poznać gatunki palm mrozoodpornych, które przetrwają niskie temperatury i będą ozdobą naszego przydomowego zielonego zakątka.

Najbardziej mrozoodporne gatunki palm

Najpopularniejszą i najbardziej mrozoodporną palmą jest Trachycarpus fortunei, znana również jako wachlarzowiec szczęśliwy. Ten gatunek pochodzi z Chin i może wytrzymać temperatury nawet do -18°C. Dorasta do 12 metrów wysokości, a jego liście tworzą efektowne wachlarze. W Polsce można spotkać również odmianę Trachycarpus wagnerianus, która jest nieco niższa, ale równie wytrzymała na mróz.

Inną palmą mrozoodporną jest Sabal minor, czyli palmeta drobnokwiatowa. Pochodzi z Ameryki Północnej i może przetrwać temperatury nawet do -15°C. Dorasta do 3 metrów wysokości, a jej liście mają kształt wachlarzy. Gatunek ten jest często wykorzystywany w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna.

Również palma kalifornijska (Brahea armata) wykazuje dużą odporność na mróz. Pochodzi z Meksyku, a jej liście mają niebieskoszary odcień. Palma ta może przetrwać temperatury do -12°C, a jej wysokość dochodzi nawet do 15 metrów. W Polsce jest jednak rzadko spotykana.

Warunki uprawy palm mrozoodpornych

Aby palmy mrozoodporne dobrze rosły w naszym ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim potrzebują żyznej, przepuszczalnej gleby oraz stanowiska słonecznego lub półcienistego. W przypadku młodych egzemplarzy warto zabezpieczyć korzenie przed mrozem, stosując ściółkę z kory lub liści.

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie palm. Nie lubią one przesuszonej gleby, ale jednocześnie nie tolerują jej przelania. Dlatego należy dbać o umiarkowane podlewanie, szczególnie w okresie wzrostu. W zimie podlewanie powinno być ograniczone, aby uniknąć zamrożenia korzeni.

Warto pamiętać, że nawet palmy mrozoodporne mają swoje granice wytrzymałości. Dlatego w przypadku ekstremalnie niskich temperatur warto rozważyć przeniesienie roślin do pomieszczeń chronionych przed mrozem. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem egzotycznych palm przez cały rok, nawet w polskim klimacie.