Artykuł sponsorowany

Jaka jest cena testów genetycznych BRCA1 i BRCA2?

Jaka jest cena testów genetycznych BRCA1 i BRCA2?

Testy genetyczne pozwalają na wykrycie mutacji w genach BRCA łączących się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika. W Polsce, testy te są coraz bardziej dostępne, ale wiele osób nadal zastanawia się, jaka jest ich cena. W tym artykule dowiesz się, ile kosztują testy BRCA łącznie z informacjami na temat refundacji i alternatywnych metod badania.

Cena testów genetycznych w laboratoriach prywatnych

W Polsce, testy genetyczne BRCA można wykonać w laboratoriach prywatnych lub ośrodkach medycznych. Cena BRCA1 i BRCA2 łączy się z różnymi czynnikami, takimi jak zakres badania, rodzaj analizy oraz renoma laboratorium. W przypadku pełnego sekwencjonowania genów BRCA, cena może wynosić od 2000 do 5000 złotych. Jeśli chodzi o analizę konkretnych mutacji, koszty są niższe i wahają się od 500 do 1500 złotych. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą być różne w zależności od miejsca i oferty konkretnej placówki.

Refundacja testów genetycznych przez NFZ

W niektórych przypadkach testy genetyczne BRCA są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi spełniać określone kryteria, takie jak obecność raka piersi lub jajnika w rodzinie, wiek zachorowania oraz wcześniejsze wyniki badań. Należy również uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty, który oceni, czy badanie jest konieczne. Jeśli spełniamy te warunki, testy genetyczne BRCA są w pełni refundowane przez NFZ, a więc nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Alternatywne metody badania BRCA

Jeśli nie możemy skorzystać z refundacji NFZ lub uważamy, że cena testów genetycznych BRCA jest za wysoka, istnieją alternatywne metody badania. Jedną z nich są tzw. panele genetyczne, które pozwalają na jednoczesne analizowanie wielu genów związanych z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Cena takiego panelu może być niższa niż pełnego sekwencjonowania genów BRCA i wynosić od 1000 do 3000 złotych. Inną opcją są testy genetyczne dostępne online – jednak warto pamiętać, że jakość i wiarygodność takich badań może być różna, a wyniki powinny być interpretowane przez specjalistę.