Artykuł sponsorowany

Jak powstaje węgiel drzewny?

Jak powstaje węgiel drzewny?

Węgiel drzewny towarzyszy nam na co dzień, szczególnie podczas sezonu grillowego. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powstaje ten niezbędny element naszych letnich przyjęć? Oto trzy kluczowe aspekty procesu produkcyjnego węgla drzewnego, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć jego genezę.

Jakie surowce są wykorzystywane do produkcji węgla drzewnego?

Produkcja węgla drzewnego zaczyna się od odpowiedniego doboru surowców. Najczęściej wykorzystuje się drewno liściaste, takie jak dąb, buk czy grab, które zapewniają wysoką jakość produktu końcowego. Drzewa te są ścinane, a następnie ich gałęzie i pniaki są segregowane według wielkości i grubości. Ważne jest, aby drewno było suche i wolne od pleśni oraz szkodników. Niekiedy stosuje się również odpady drzewne, takie jak gałęzie czy korzenie, które również mogą być źródłem wartościowego węgla.

Kluczowym etapem produkcji węgla drzewnego jest jego karbonizacja, czyli proces termicznej degradacji drewna. W Buczy znajdują się specjalistyczne piecyki, zwane retortami, w których drewno jest poddawane działaniu wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 500 stopni Celsjusza. W wyniku tego procesu zachodzi rozkład substancji organicznych zawartych w drewnie, a pozostaje jedynie czysty węgiel drzewny. Proces ten trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości i rodzaju użytego drewna.

Jakie są kluczowe parametry jakościowe węgla drzewnego?

Wysoka jakość węgla drzewnego jest kluczowa dla uzyskania optymalnych efektów grillowania. Istnieje kilka parametrów, które warto uwzględnić przy wyborze tego produktu. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na jego porowatość – im większa, tym lepiej, gdyż to oznacza większą powierzchnię do spalania. Po drugie, ważna jest twardość węgla – im twardszy, tym dłużej będzie się palił. Po trzecie, sprawdźcie zawartość popiołu – im mniej go jest, tym lepsza jakość węgla. Warto również zwrócić uwagę na opakowanie – najlepszy węgiel drzewny powinien być pakowany w szczelne worki, które chronią go przed wilgocią.