Artykuł sponsorowany

Jak działa tomografia zębów CBCT?

Jak działa tomografia zębów CBCT?

Nowoczesna technologia tomografii stożkowej (CBCT) zrewolucjonizowała diagnostykę stomatologiczną, umożliwiając dokładne i precyzyjne badanie struktury jamy ustnej. Dzięki tej metodzie lekarze mogą uzyskać trójwymiarowy obraz zębów, kości szczęk oraz tkanek miękkich, co pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości. W Polsce coraz więcej gabinetów stomatologicznych korzysta z tej zaawansowanej techniki, oferując swoim pacjentom szybkie i bezpieczne rozwiązania diagnostyczne.

Jakie jest zastosowanie tomografii CBCT w stomatologii?

Tomografia stożkowa (CBCT) to metoda obrazowania medycznego, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania trójwymiarowego obrazu badanego obszaru. W przeciwieństwie do tradycyjnej tomografii komputerowej (CT), która skanuje ciało warstwa po warstwie, CBCT skanuje obszar zainteresowania za pomocą stożkowego wiązki promieniowania X. Dzięki temu obraz jest bardziej szczegółowy i precyzyjny, a jednocześnie dawka promieniowania jest znacznie niższa niż w przypadku CT.

Tomografia zębów CBCT w Poznaniu i innych miastach znalazła szerokie zastosowanie w diagnostyce stomatologicznej, szczególnie w przypadku implantologii, ortodoncji, endodoncji oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi lekarze mogą ocenić stan zębów, kości i tkanek miękkich, a także planować zabiegi chirurgiczne z większą precyzją. Tomografia CBCT pozwala również na wykrycie patologii, takich jak torbiele czy guzy, które mogą być niewidoczne na tradycyjnych zdjęciach rentgenowskich.

Badanie tomograficzne CBCT jest szybkie i nieinwazyjne. Pacjent siada lub leży na specjalnym stole, który umożliwia pozycjonowanie głowy w odpowiedni sposób. Następnie aparat emitujący promieniowanie rentgenowskie krąży wokół głowy pacjenta, skanując obszar zainteresowania. Cały proces trwa zwykle kilka minut i nie powoduje żadnego dyskomfortu ani bólu. Po zakończeniu badania lekarz otrzymuje trójwymiarowy obraz, który może być analizowany na komputerze.

W Polsce coraz więcej gabinetów stomatologicznych inwestuje w nowoczesne technologie, takie jak tomografia CBCT. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do najbardziej zaawansowanych metod diagnostycznych, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie problemów stomatologicznych oraz planowanie skutecznych zabiegów leczniczych.