Artykuł sponsorowany

Gdzie wykonać badania okresowe kierowców w Jarocinie?

Gdzie wykonać badania okresowe kierowców w Jarocinie?

Badania okresowe kierowców to obowiązkowy element dla każdego, kto chce utrzymać ważne uprawnienia do kierowania pojazdami. W Jarocinie istnieje wiele miejsc, w których można je przeprowadzić. Warto zatem dowiedzieć się, na czym polegają te badania, jakie są ich rodzaje oraz gdzie można je wykonać w tym mieście.

Rodzaje badań okresowych

W zależności od posiadanych uprawnień, kierowcy muszą poddać się różnym badaniom okresowym. Dla osób prowadzących samochody osobowe, badanie lekarskie jest wymagane co 5 lat do ukończenia 60. roku życia, a następnie co 2 lata. Kierowcy zawodowi (np. ciężarówki, autobusy) muszą przechodzić badania co 5 lat do 21. roku życia, a potem co rok. Natomiast osoby posiadające uprawnienia na pojazdy specjalistyczne (np. wózki widłowe) muszą poddawać się badaniom co 2 lata.

Badania okresowe obejmują ocenę stanu zdrowia kierowcy pod kątem sprawności psychicznej i fizycznej oraz ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Lekarz bada m.in. wzrok, słuch, układ ruchu oraz sprawdza ogólną kondycję fizyczną pacjenta. W przypadku wykrycia problemów zdrowotnych, lekarz może zdecydować o czasowym zawieszeniu uprawnień do kierowania pojazdem lub skierować na dodatkowe badania.

Gdzie można wykonać badania okresowe w Jarocinie?

Badania okresowe dla kierowców w Jarocinie przeprowadzane są w kilku placówkach. Jedną z nich jest przychodnia Medycyna Pracy, gdzie można umówić się na wizytę zarówno telefonicznie, jak i przez internet. Inną opcją jest Przychodnia MEDAN, która również oferuje możliwość wykonania badań okresowych dla kierowców różnych kategorii.

Warto pamiętać, że niektóre placówki wymagają wcześniejszego umówienia się na wizytę, dlatego warto sprawdzić dostępność terminów przed przyjściem. Ponadto, ceny za badania okresowe mogą się różnić w zależności od wybranej placówki, dlatego warto porównać oferty kilku miejsc, aby znaleźć najlepszą dla siebie.

Jak się przygotować do badań okresowych?

Przed przystąpieniem do badań okresowych warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz aktualne zdjęcie legitymacyjne (o wymiarach 35x45 mm). W przypadku osób noszących okulary, warto wziąć ze sobą również aktualną receptę na soczewki korekcyjne. Ponadto, dla kierowców zawodowych konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu kursu na przewóz rzeczy lub osób.