Artykuł sponsorowany

Czym jest obróbka skrawaniem i w jakim celu się ją stosuje?

Czym jest obróbka skrawaniem i w jakim celu się ją stosuje?

Obróbka skrawaniem to proces, który polega na usuwanie materiału od przedmiotu w celu nadania mu pożądanej formy i wymiarów. Ta metoda jest szeroko stosowana w przemyśle maszynowym, samochodowym czy lotniczym.

Charakterystyka obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem charakteryzuje się tym, że podczas procesu usuwanym jest materiał w postaci wiór. Istnieje wiele technik obróbki skrawaniem, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie czy szlifowanie. Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju materiału, jak również od wymagań dotyczących precyzji i wykończenia powierzchni przedmiotu. Obróbka skrawaniem pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wymiarów oraz gładkich powierzchni, co jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Ponadto obróbka skrawaniem umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i konstrukcji, które są trudne do uzyskania innymi metodami. Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się obróbką skrawaniem w Toruniu, warto rozważyć skorzystanie z oferty Tor-Tech. Firma ta posiada szeroką gamę maszyn oraz specjalistów, którzy są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zleceniom 

Zastosowanie obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. W przemyśle maszynowym stosuje się ją do wytwarzania części do maszyn, takich jak wały, koła zębate czy łożyska. W przemyśle samochodowym obróbka skrawaniem pozwala na produkcję elementów silników, skrzyń biegów czy układów hamulcowych. W branży lotniczej i kosmicznej obróbka skrawaniem jest niezbędna do wytwarzania elementów konstrukcyjnych samolotów, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące precyzji i wytrzymałości. Obróbka skrawaniem jest również wykorzystywana w medycynie np. do produkcji implantów czy narzędzi chirurgicznych. 

Obrabiarki i narzędzia stosowane w obróbce skrawaniem

W procesie obróbki skrawaniem wykorzystuje się różne rodzaje obrabiarek, które pozwalają na realizację konkretnych zadań. Przykłady takich maszyn to tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki. Wybór odpowiedniej obrabiarki zależy od wymagań dotyczących precyzji, jakości powierzchni oraz rodzaju materiału. Ponadto w obróbce skrawaniem stosuje się różnorodne narzędzia tnące, takie jak noże tokarskie, frezy czy wiertła. Dobór narzędzi zależy od techniki obróbki oraz materiału, z którego wykonany jest przedmiot.