Artykuł sponsorowany

Co świadczy o tym, że konieczne jest czyszczenie DPF?

Co świadczy o tym, że konieczne jest czyszczenie DPF?

Czyszczenie filtra cząstek stałych (DPF) w samochodach z silnikiem Diesla to ważny aspekt utrzymania pojazdu w dobrym stanie technicznym. Czasami jednak trudno jest określić, kiedy nadszedł odpowiedni moment na wykonanie tego zabiegu. Warto zatem zwrócić uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że konieczne jest czyszczenie DPF.

Objawy wskazujące na zanieczyszczony filtr cząstek stałych

Jednym z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o konieczności czyszczenia filtra cząstek stałych, jest spadek mocy silnika. Zanieczyszczony filtr może powodować niedostateczne spalanie paliwa, co prowadzi do osłabienia mocy silnika i utraty przyspieszenia. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do awarii silnika. Kolejnym objawem jest wzrost zużycia paliwa. Zatkanie filtra powoduje, że silnik musi pracować ciężej, co przekłada się na wyższe zużycie paliwa. Ponadto, warto zwrócić uwagę na kontrolkę DPF na desce rozdzielczej. Jeśli się zapali, oznacza to, że filtr jest już mocno zanieczyszczony.

Filtr cząstek stałych w samochodach z silnikiem Diesla ma za zadanie oczyszczać spaliny z sadzy i innych zanieczyszczeń. W normalnych warunkach filtr samoczynnie się regeneruje, czyli oczyszcza, podczas jazdy na dłuższych trasach z większą prędkością. Niestety, częste jazdy na krótkich dystansach i w mieście mogą utrudniać ten proces, co prowadzi do zatkania filtra. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie regeneracji siłowej, która polega na podgrzewaniu filtra do bardzo wysokich temperatur w celu spalenia zgromadzonej sadzy. Jeśli jednak regeneracja siłowa nie przyniesie oczekiwanych efektów, oznacza to, że konieczne jest czyszczenie DPF w Brodnicy czy innym mieście.

Metody czyszczenia filtra cząstek stałych

Istnieją różne metody czyszczenia filtra cząstek stałych, a wybór odpowiedniej zależy od stopnia zanieczyszczenia filtra oraz możliwości warsztatu samochodowego. Jedną z metod jest czyszczenie chemiczne, które polega na użyciu specjalnych środków czyszczących do rozpuszczenia sadzy i innych zanieczyszczeń zgromadzonych w filtrze. Inną metodą jest czyszczenie ultradźwiękowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do usunięcia zanieczyszczeń z filtra. W skrajnych przypadkach, gdy żadna z tych metod nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczne może być wymienienie filtra na nowy.